Výhody a nevýhody

Všeobecné výhody a nevýhody tepelných čerpadel

Výhody

  • Nízké provozní náklady

    Tepelné čerpadlo je jedním z nejúspornějších typů vytápění na trhu. Až 75 % tepelné energie totiž čerpá z okolního prostředí a jen 25 % z elektrické sítě. Tzn., že za 100 % tepla zaplatíte jen 25 % elektřiny. Podle výpočtů z praxe mohou běžné rodiny ušetřit s tepelným čerpadlem i dvě třetiny nákladů oproti běžným řešením vytápění.

    Levnější sazba elektrické energie

    Stejně jako s elektrokotlem i s tepelným čerpadlem máte nárok na levnější sazbu elektrické energie (20 hodin denně noční proud). Díky tomu máte nejen levnější vytápění a ohřev vody, ale také svícení, praní, mytí nádobí v myčce atd.

    Čisté a bezpracné vytápění

    Oproti kotli na tuhá paliva se tepelné čerpadlo pyšní svou bezobslužností. Žádná bolavá záda, mozoly na dlaních, prach všude po domě a zima po příjezdu domu. Tepelné čerpadlo vás k topení nepotřebuje. Stačí nastavit optimální teplotu v domácnosti a je to. Teplotu a další funkce můžete regulovat i z druhé strany zeměkoule. Stačí připojit tepelné čerpadlo k internetu a spustit webovou nebo mobilní aplikaci.

    Ekologické řešení

    Z tepelného čerpadla neunikají žádné zplodiny jako z kotle na tuhá paliva. Proto je vhodným řešením vytápění do měst i obcí.

Nevýhody

  • Vyšší vstupní investice

    Zásadní nevýhodou při rozhodování, zda pořídit tepelné čerpadlo, je mnohonásobně vyšší počáteční investice než u jiných typů vytápění. Na druhou stranu se vstupní náklady ale poměrně rychle vrátí díky levnému provozu a možnosti využití státních dotací. U některých čerpadel je pak návratnost investice i 4,5 roku.

    Nákladné zemní práce (v případě tepelného čerpadla země–voda)

    Výkop pro zemní kolektory případně geotermální vrt je náklad v řádu několika desítek tisíc. I ten se ale do budoucna vyplatí. Tepelné čerpadlo země–voda je úspornější a zdroj jeho tepelné energie stabilnější. Proto se vám finance i rychleji vrátí.




Zajímá Vás více?



© 2024 Martin Mazal