Tepelná čerpadla

s osobní konzultací zdarma u vás doma

Mám zájem

Tepelná čerpadla

Čerpadlo pracuje podobně jako chladnička, která odebírá teplo potravinám, tedy je chladí, a toto teplo předá do okolí, když v zadní části topí. Rozdíl je v tom, že tepelné čerpadlo odebírá teplo z venkovního prostředí a předává ho do otopné soustavy. Obrovskou výhodou je, že se teplo nevytváří, jen se přečerpává z venku dovnitř a pak je zas z domu vráceno do okolí. K pohonu je potřeba elektrická energie, která však tvoří jen 1/4 užitečného tepla.Tepelná čerpadla k vytápění

Charakteristikou tepelných čerpadel je jejich relativně omezený výkon, pokud mají zároveň zůstat ekonomická. Ještě před několika lety byla drtivá většina novostaveb energeticky až dvakrát náročnější na vytápění.

S příchodem nových materiálů, zateplovacích technologií, úspornějších systému hospodaření s teplem a především nástupem nízkoenergetických staveb dnes potřebují budovy ke svému provozu mnohem méně tepla než v minulosti. Technologie současných tepelných čerpadel sice zůstává od jejich objevu takřka stejná (princip je znám přes sto let), ale je možné navrhovat mnohem menší a levnější zařízení, jež dokážou běžný dům bez problémů zásobit. Navíc se stoupajícími cenami alternativních zdrojů energie role těchto zařízení díky znatelné návratnosti investic roste.


Typy tepelných čerpadel

Vzduch-vzduch

Vzduch-vzduch

tepcep

Typ vzduch – vzduch je hojně používán pro účely letního chlazení, tedy klimatizace. V zimě toto zařízení může pracovat obráceně, tj. jako tepelné čerpadlo. Potom dobře slouží pro účely přitápění hlavně na podzim a na jaře; existují ale i speciální provedení k celoročnímu vytápění. Vzhledem k potřebě ochrany před letními horky v domech s nízkou tepelnou ztrátou je toto řešení stále zajímavější, ale stále spíš výjimečné. Cenově jde o velmi výhodný typ, navíc bez potřeby budovat teplovodní otopnou soustavu.

Mám zájem

Vzduch-voda

Vzduch-voda

tepcep

Teplo je odebíráno z venkovního vzduchu, který proudí podél výparníku tepelného čerpadla. Základ vychází z TČ čerpadla vzduch/vzduch, tedy klasické klimatizace. Zařízení je navíc doplněno o hydrobox, který převádí teplo do topné vody. Nevýhodou je závislost topného faktoru COP na teplotě vzduchu. Tato zařízení efektivně pracují do –15 °C. Při nižších teplotách je v hydroboxu instalován malý elektrokotel, který pomáhá tepelnému čerpadlu dosáhnout požadované teploty vody. Momentálně je tento způsob vytápění budov považován spolu s kondenzačními plynovými kotly za nejekonomičtější na poli teplovodního vytápění.

Mám zájem

Voda-voda

Voda-voda

tepcep

Teplo je odebíráno ze vzduchu přes výparník tepelného čerpadla, přes který proudí venkovní vzduch. Výhodou tohoto zařízení jsou nízké pořizovací náklady a nenáročná instalace. Základ vychází z tepelného čerpadla vzduch/vzduch tedy klasické klimatizace. Systém je doplněn o takzvaný Hydrobox, který převádí teplo do topné vody. Nevýhodou je závislost topného faktoru na teplotě vzduchu. V dnešní době tato zařízení efektivně pracují do -15 stupňů celsia. Při nižších teplotách je v Hydroboxu instalován malý elektrokotel, který pomáhá tepelnému čerpadlu dosáhnout požadované teploty vody. Momentálně je tento způsob vytápění budov považován spolu s kondenzačními plynovými kotly za nejekonomičtější.

Mám zájem

Země-voda

Země-voda

tepcep

Odebírat nízkopotenciální energii ze země můžeme pomocí horizontálního plošného kolektoru, nebo z vertikálního vrtu. Na 1 kW výkonu tepelného čerpadla potřebujete cca 12 m vrtu. Běžná hloubka jednoho vrtu je 100-150 m. Pokud je třeba pro tepelné čerpadlo zajistit více energie, odnímá se teplo z více vrtů. Obecně lze říci, že na 1 kW výkonu tepelného čerpadla potřebujete cca 30 m2 pozemku. cena od cca 130 tis. topný výkon od cca 7 kW. U vrtu je třeba počítat s jeho regenerací, jinak může dojít k jeho vyčerpání a zamrznutí. Poté již zpravidla není vrt možné používat!

Mám zájem


Přejeďte myší po konkrétním typu tepelného čepadla


Výhody a nevýhody

Všeobecné výhody a nevýhody tepelných čerpadel

Výhody
Nízké provozní náklady – tepelné čerpadlo je jedním z nejúspornějších typů vytápění na trhu. Až 75 % tepelné energie totiž čerpá z okolního prostředí a jen 25 % z elektrické sítě. Tzn., že za 100 % tepla zaplatíte jen 25 % elektřiny. Podle výpočtů z praxe mohou běžné rodiny ušetřit s tepelným čerpadlem i dvě třetiny nákladů oproti běžným řešením vytápění.
Levnější sazba elektrické energie – stejně jako s elektrokotlem i s tepelným čerpadlem máte nárok na levnější sazbu elektrické energie (20 hodin denně noční proud). Díky tomu máte nejen levnější vytápění a ohřev vody, ale také svícení, praní, mytí nádobí v myčce atd.
Čisté a bezpracné vytápění – oproti kotli na tuhá paliva se tepelné čerpadlo pyšní svou bezobslužností. Žádná bolavá záda, mozoly na dlaních, prach všude po domě a zima po příjezdu domu. Tepelné čerpadlo vás k topení nepotřebuje. Stačí nastavit optimální teplotu v domácnosti a je to. Teplotu a další funkce můžete regulovat i z druhé strany zeměkoule. Stačí připojit tepelné čerpadlo k internetu a spustit webovou nebo mobilní aplikaci.
Ekologické řešení – z tepelného čerpadla neunikají žádné zplodiny jako z kotle na tuhá paliva. Proto je vhodným řešením vytápění do měst i obcí.
Nevýhody
Vyšší vstupní investice – zásadní nevýhodou při rozhodování, zda pořídit tepelné čerpadlo, je mnohonásobně vyšší počáteční investice než u jiných typů vytápění. Na druhou stranu se vstupní náklady ale poměrně rychle vrátí díky levnému provozu a možnosti využití státních dotací. U některých čerpadel je pak návratnost investice i 4,5 roku.
Nákladné zemní práce (v případě tepelného čerpadla země–voda) – výkop pro zemní kolektory případně geotermální vrt je náklad v řádu několika desítek tisíc. I ten se ale do budoucna vyplatí. Tepelné čerpadlo země–voda je úspornější a zdroj jeho tepelné energie stabilnější. Proto se vám finance i rychleji vrátí.Průběh instalace

Celým procesem vás kompletně provedeme. Poradíme vám, co všechno před instalací připravit, nebo pro vás celou zakázku zhotovíme na klíč. Tepelné čerpadlo NORDline bude vaší domácnosti spolehlivě sloužit mnoho dalších let.

Kdy poptat?

 • Ozvěte se nám, jakmile začnete uvažovat o tepelném čerpadle. Poradíme vám, co vše bude potřeba zařídit.
 • Máte projekt? Přineste nám ho ukázat. Probereme s vámi vše, ohledně návrhu tepelného čerpadla.
 • Máte zatím jen vizi? Nevadí. Pro návrh potřebujeme vědět, jak velký je váš dům, kolik osob žije v domácnosti, nebo na co chcete tepelné čerpadlo využít (vytápění, TUV, ohřev bazénu atd.)

Zašlete nám nezávaznou poptávku

 • Zpracujeme předběžný rozpočet.
 • Přijedeme se podívat k vám domů.
 • Navrhneme správné tepelné čerpadlo pro váš dům.
 • Zpracujeme podrobný rozpočet.

Podpis smlouvy

 • Dodáme Vám podklady pro instalaci
 • Poradíme vám s podáním žádosti na ČEZ, EON, PRE atd..
 • Poradíme vám s podáním žádosti o dotaci.

Realizace

 • Přípravné práce
  • Stavební práce - základ pro venkovní jednotku, prostupy pro popojovací vedení, ...
  • Elektroinstalační práce - napájení tepelného čerpadla, propojení s regulací, ...
  • Topenářské práce - připojení tepelného čerpadla do otopné soustavy, instalace nové otopné soustavy, ...
  • Ostatní práce - připojení tepelného čerpadla k internetu, demontáž původního topného zdroje, ...
 • Nainstalujeme a zprovozníme tepelné čerpadlo.
 • Nastavíme optimílní provozní parametry tepelného čerpadla.

Předání

 • Zaškolíme vás jak obsluhovat teplené čerpadlo a předáme veškerou dokumentaci.
 • Technická podpora - kdykoliv nás kontaktujte, poradíme Vám!
  • Jsme tu pro vás i nadále. Obraťte se na nás s jakýmkoliv problémem nebo dotazem.

SLUŽBY A SERVIS

Poskytneme vám rychlý a nadstandardní servis. V naší firmě najdete spolehlivého odborníka nejen na tepelná čerpadla. Kdykoliv se na nás obraťte, postaráme se o vás.

tepcep

tepcep

ROZŠÍŘENÍ A ZMĚNA

 • Zjistíte-li časem, že byste rádi rozšířili otopnou soustavu s tepelným čerpadlem NORDline o další funkce nebo komponenty, např. o větší nebo jiný zásobník TUV, využití FVE, ovládání rolet, ... Obraťte se na naši technickou podporu, pomůžeme vám

Optimalizace nákladů

 • Regulace umožňuje optimální nastavení vašeho tepelného čerpadla. Potřebné teplo tak vyrobíte s minimálními náklady.

AUTOMATICKÁ DIAGNOSTIKA

 • Postaráme se o nastavení provozních parametrů tepelného čerpadla. Nestandardní stavy včas zjistíme a odstraníme.

Doplňující informace

Zdroje energie

Teplosměrné médium

Rozdělení TČ podle teploty výstupní vody

Výstupní médium, do kterého tepelné čerpadlo přečerpává energii, je teplá až horká voda. Teplota výstupní vody TČ je dalším rozlišujícím kritériem, který musí odpovídat otopné soustavě. Ta může být buď nízkoteplotní (podlahové nebo stropní vytápění), vysokoteplotní (klasické otopné radiátory) nebo středněteplotní (ohřev vody pro mytí a koupání). Rozlišujeme tyto typy:

Tepelné čerpadlo vzduch - voda má řadu výhod

V našich zeměpisných podmínkách je typ čerpadla vzduch - voda ten nejvhodnější. Díky tomu, že zařízení odebírá energii ze vzduchu, není při instalaci třeba rozkopat polovinu pozemku, ani investovat do nákladného vrtu. Doba instalace je tak kratší, pořizovací náklady nižší a instalovaná zařízení jsou snadno přístupná pro servisní kontroly.

Zaručená návratnost Vaší investice

Tepelná čerpadla NORDline pořídíte za rozumnou cenu a díky dotacím může být Vaše peněženka zatížena ještě méně. Celkové náklady, které zahrnují pořízení i instalaci tepelného čerpadla, jsou u každého různé v závislosti na typu stavby a aktuálním topném systému. Průměrná návratnost investice je okolo 4-6 let.

Spolehlivé zařízení s jednoduchým ovládáním

Tepelná čerpadla NORDline pořídíte za rozumnou cenu a díky dotacím může být Vaše peněženka zatížena ještě méně. Celkové náklady, které zahrnují pořízení i instalaci tepelného čerpadla, jsou u každého různé v závislosti na typu stavby a aktuálním topném systému. Průměrná návratnost investice je okolo 4-6 let.

Menší závislost - větší svoboda, více prostoru

Díky energii z tepelného čerpadla se Váš objekt stane méně závislým na dodávce plynu a elektřiny od velkých společností. Buďte to vy, kdo určuje pravidla a staňte se skutečným pánem ve své domácnosti. Pokud jste před tím topili uhlím či dřevem, s nástupem tepelného čerpadla můžete skladovací prostory uvolnit a nové místo využít, jak si zamanete.FAQ

částé otázky a odpovědi