Podlahové topení

stručný přehled

Topenářství

Teplo domova se snáze vytváří s vytápěním dle vašich představ. Nevíte, jaký způsob vytápění a rozvodu tepla je nejvhodnější právě pro vaše bydlení? Poradíme to nejlepší a nejekonomičtější řešení nejen pro podlahové topení. Přesně na míru.
PRO TEPLO VAŠEHO DOMOVA ZAŘÍDÍME:
 • Instalaci podlahového topení - protože teplo má být od nohou. Tento způsob vytápění je navíc o 40 % levnější oproti běžným radiátorům.
 • Rozvody radiátorů i jejich výměnu.
 • Výměnu termostatických ventilů.
 • Montáž etážového topení.
topernar
Kontaktujte nás

Cenově jde vždy o individuální nabídku, protože se zpravidla potřeby zákazníka, rozsah práce a preference liší. Pro konkrétní nacenění zdarma nás neváhejte kontaktovat.


Co je podlahové topení?

Podlahové vytápění patří k takzvaným nízkoteplotním vytápěcím systémům, proto ho přirozeně řadíme k dnešnímu standardu při instalacích do nízkoenergetických domů. Při konvenčním vytápění (radiátorové, konvektorové) předává topné těleso své teplo okolnímu vzduchu, který pak předává teplo stěnám obytného prostoru. Vzhledem k tomu platí, že teplota vzduchu v místnosti je vyšší, než je samotná teplota stěn. V místnostech tak vzniká zvýšené proudění (zvýšená prašnost) vzduchu a samozřejmě i značný rozdíl teplot vzduchu pod stropem a u podlahy. Na rozdíl od konvenčního vytápění je podlahové vytápění charakteristickérovnoměrným rozložením teploty, a tím i značně menším prouděním vzduchu (to představuje zároveň i nižší prašnost).tepcep

tepcep

tepcep

O podlahovém topení:

 • Podlahové vytápění se vyznačuje sálavou složkou, kterou dochází k ohřívání okolních stěn. Od stěn se následně ohřívá vzduch, čímž se zachová i optimální relativní vlhkost vzduchu.
 • Optimální vlhkost vzduchu je v rozmezí od 45 do 55 %. U podlahového vytápění, vzhledem k jeho nízké teplotě, se vzduch až tak nevysušuje (což má příznivý vliv na dýchací cesty), jako je tomu u radiátorů (způsobeno vysokou teplotou vody v radiátorech), kde častokrát klesá pod 40 %.
 • Jelikož se jedná o nízkoteplotní vytápěcí systém, povrchová teplota podlahy je poměrně nízká, standardně od 22 do 25 °C tak, abychom v místnosti dosáhli komfortní teploty vzduchu (optimální teplota je 21, resp. 22 °C). V místnostech s dlouhodobým pobytem osob, např. obývací pokoj, může být z hlediska hygienických norem teplota povrchu podlahy maximálně 29 °C. V místnostech s krátkodobým pobytem osob, např. v koupelně, může být teplota povrchu podlahy až 35 °C.
 • Ideálním způsobem ohřevu teplonosného média u podlahového vytápění je např. kondenzační kotel s moderní regulací, který pracuje nejefektivněji/nejúsporněji právě v nízkoteplotním režimu, kterým je charakteristické právě podlahové vytápění. Stejně vhodným vytápěcím systémem pro podlahové vytápění jsou např. tepelná čerpadla, resp. solární systémy. Níže si stručně shrneme hlavní výhody a nevýhody

Výhody podlahového topení

ESTETICKÉ A PROSTOROVÉ HLEDISKO

V první řadě jde o estetické a prostorové hledisko. V pokojích není potřeba instalovat radiátory, které zabírají místo, a navíc není vhodné cokoliv nad a před ně umisťovat. V případě podlahového vytápění je vytápěcí potrubí skryté v podlaze, v prostoru tedy nezabírá žádné místo. I utírání prachu z radiátorových těles je mnohem komplikovanější než utírání prachu z podlahy. Také platí, že víření prachu u podlahového topení je minimální (na rozdíl od klasického radiátorového topení).

SYSTÉM S VELKOU VYTÁPĚCÍ PLOCHOU

Teplo má být od nohou, znáte to? Podlahové topení poskytuje nejen pohodlí, ale je také o 40 % úspornější oproti klasickým radiátorům. Vyměníme termostatické ventily či radiátory, namontujeme etážové topení, zkrátka topenařinu máme v krvi.

ÚSPORA NÁKLADŮ VYTÁPĚNÍ

Podlahové topení dodává do obytného prostoru hlavně sálavé teplo. Sáláním se ohřívají pevné předměty v pokojích a následně od nich dochází k přenosu tepla vzduchem. Velká topná plocha podlahového vytápění zajišťuje rovnoměrné teploty nad celou podlahovou plochou, a to i v obytných místnostech s vysokými stropy (na rozdíl od vytápění radiátory, z nichž teplo stoupá rychle vzhůru a nerozkládá se do prostoru tak optimálně jako teplo z podlahového topení).

BEZÚDRŽBOVOST

Další výhodou podlahového topení je jeho bezúdržbovost. Samozřejmě, za podmínky odborné montáže a použití materiálů od renomovaných výrobců. Vzhledem k minimálnímu víření prachu v obytných prostorách je tento vytápěcí systém vhodnou volbou pro alergiky, resp. astmatiky. A jak již bylo zmíněno, zajišťuje optimální vlhkost v obytných prostorách.

OPTIMÁLNÍ VLHKOST V OBYTNÝCH PROSTORÁCH

U podlahového vytápění neexistuje riziko popálení, jelikož se jedná o nízkoteplotní systém s maximální teplotou 35 °C. K ohřevu podlahy je potřeba delší čas než u radiátorů, ale vzhledem k akumulační vlastnosti podlahy, tato zůstává příjemně teplá i několik hodin po odstavení zdroje tepla.

VYNIKAJÍCÍ TEPELNÁ VODIVOST

Podlahové vytápění je možné instalovat téměř pod všechny druhy podlah. Čím má podlaha menší tepelný odpor, tím lepší přestup tepla je do prostoru zajištěn. Nad podlahové vytápění se nedoporučuje instalovat dřevěná podlaha, resp. tlusté koberce. Vhodným materiálem je keramická dlažba nebo PVC, vinyl, které májí vynikající tepelnou vodivost.


Montáž a instalace

Podlahové topení je praktickým a moderním způsobem vytápění v bytech, rodinných domech, kancelářích a obchodních prostorách, zkrátka všude tam, kde je potřeba uchovávat stálou teplotu a zároveň šetřit peníze.


tepcep

tepcep

Šetřete své peníze!

 • Tímto jsme se dostali k první a zásadní výhodě podlahového topení. Tou je výrazná finanční úspora na vytápění prostoru, neboť oproti klasickému způsobu stačí pro zachování stejné pocitové teploty nastavit vytápění o 2-4 °C níže. Energetická náročnost takového vytápění je rázem o 10-20 % nižší.

Vytápějte efektivně!

 • Mezi další nesporné výhody podlahového topení patří rovnoměrné vytápění celé místnosti. Už nikdy se Vám nestane, že v jedné části místnosti bude moc horko a v jiné moc chladno. Mimo to v případě podlahového vytápění je teplo přeměňováno téměř 100%, čili dochází k minimálním tepelným ztrátám.

Využijte svůj prostor na 100 %!

 • S podlahových vytápěním odpadají problémy s rozložením nábytku v místnosti, neboť se zbavíte radiátorů a můžete svůj interiér plně využít dle svých představ.
 • Mimo výše uvedených výhod má podlahové vytápění i velmi dlouhodobou životnost, bezporuchový provoz a díky absenci cirkulace vzduchu a prachu v místnosti je zdravotně vhodnější oproti konvenčním způsobům vytápění.
 • Máte zájem o instalaci podlahového vytápění? Chcete vypracovat kalkulaci? Pak není nic jednoduššího než nás kontaktovat!
Mám zájem